Zdrowie Redaktor  

Zwyrodnienie rogowki

Zwyrodnienia rogówki. Rogówka jest przezroczystą, najbardziej zewnętrzną warstwą oka. Światło musi przechodzić przez rogówkę, aby dotrzeć do źrenicy i siatkówki. Rogówka jest niezbędna do załamania i skupienia światła, a tym samym do skupienia wzroku. Jako zewnętrzna warstwa oka, rogówka chroni oko przed wszelkiego rodzaju infekcjami i obcymi przedmiotami i materiałami. Rogówka jest niezwykle ważną częścią oka i Twojego wzroku.

Czym jest degeneracja rogówki?
Zwyrodnienia rogówki to zmiany lub stopniowe pogarszanie się stanu tkanki rogówki. Mogą one negatywnie wpływać na funkcjonowanie rogówki, ograniczając jej zdolność do wspomagania prawidłowego ogniskowania oka. Z czasem, zwyrodnienia rogówki mogą powodować utratę wzroku, ból oka i inne problemy. Objawy zwyrodnienia rogówki mogą się znacznie różnić, ponieważ stan ten ma wiele odmian.

Co powoduje degenerację rogówki?
Zwyrodnienia rogówki mogą być spowodowane przez chorobę lub starzenie się. W większości przypadków, zwyrodnienia nie mają nic wspólnego z genetyką. Zwyrodnienia związane z wiekiem znane są jako „mimowolne” zwyrodnienia rogówki, podczas gdy zwyrodnienia spowodowane chorobą lub ekspozycją na określone warunki są „nieinwolucyjne”.
Zwyrodnienia inwolucyjne są znacznie bardziej powszechne.
Przyczyną zwyrodnień rogówki może być wiele chorób i stanów chorobowych. Na przykład zwyrodnienia keratopatii opaskowej są częstsze wśród pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, jaskrą, kiłą, zapaleniem rogówki (zapalenie rogówki) i chorobą Crohna. Ponieważ te warunki były związane z zwyrodnieniami rogówki, powinieneś zawsze dostarczyć kompletny i dokładny wywiad lekarski swojemu okuliście.

Jakie są objawy degeneracji rogówki?
Objawy zwyrodnienia rogówki mogą się różnić w zależności od rodzaju zwyrodnienia. W większości przypadków występują zarówno objawy kosmetyczne, jak i wzrokowe. Zwyrodnienia rogówki charakteryzują się gromadzeniem się w rogówce złogów soli wapnia. Ten typ zwyrodnienia zazwyczaj prowadzi do ciężkiej utraty wzroku, do tego stopnia, że pacjent ma postrzeganie światła, ale nie może wykryć wiele innych. Zwyrodnienie guzkowe Salzmanna charakteryzuje się niebieskimi guzkami na oku, które powodują silny ból, oraz lokalną utratę wzroku. A Biały Gorset limfatyczny Vogt – najczęstszy rodzaj zwyrodnienia spowodowanego stresem – to przerzedzenie się obwodu rogówki, które powoduje widoczne zmiany wzdłuż obwodu rogówki, ale nie powoduje znaczących zmian wizualnych.

Jaka jest różnica między zwyrodnieniami rogówki a dystrofią rogówki?
Dystrofie rogówki są zaburzeniami wzroku, które są przenoszone genetycznie. Mogą one być postępujące, co prowadzi wielu ludzi do mylenia ich z degeneracjami rogówki. Często dystrofie rogówki pojawiają się wcześniej (około 20 roku życia) i ostatecznie stabilizują się (około 40 roku życia). Dystrofie są powodowane przez nagromadzenie obcego materiału w rogówce. Zazwyczaj to nagromadzenie materiału następuje tylko w jednej z warstw rogówki. Jednak większość dystrofii rogówki jest obustronna, co oznacza, że występują one w obu oczach. Dystrofie rogówki mogą powodować ból lub dyskomfort oczu (w tym uczucie, że w oku znajduje się ciało obce), a także zamazane widzenie i utratę wzroku. Podobnie jak w przypadku zwyrodnień rogówki, dokładne objawy i nasilenie dystrofii zależą od tego, jakiego rodzaju dystrofii doświadcza pacjent.

Jak leczyć zwyrodnienia rogówki?
Leczenie zwyrodnień rogówki może się różnić w zależności od dokładnej diagnozy. Na początek, większość oczu
lekarze przepisują smarowe krople do oczu. Prawidłowe smarowanie oka może zmniejszyć dyskomfort i ból.
związane z degeneracją rogówki. W przypadku stanów, które uległy dalszemu rozwojowi, okulista może
polecam operacje, takie jak przeszczep rogówki. Jeśli podejrzewasz, że masz zwyrodnienie rogówki lub
Dystrofia, umów się na wizytę u miejscowego okulisty. Lekarz okulista będzie mógł dać ci
Konkretna diagnoza, wyjaśnienie stanu i zapewnienie najlepszej porady w zakresie bieżącej opieki.