Zdrowie Redaktor  

Wszystko co powinieneś wiedzieć o zaćmie

Zaćma jest obłokiem normalnie przezroczystej soczewki Twojego oka. Dla osób z kataraktą patrzenie przez mętne soczewki to trochę jak patrzenie przez oszronione lub zamglone okno. Zamglenie oczu spowodowane zaćmą może utrudniać czytanie, prowadzenie samochodu (zwłaszcza w nocy) lub widzenie wyrazu twarzy przyjaciela.

Większość katarakty rozwija się powoli i nie zaburza wzroku na początku. Z czasem jednak zaćma w końcu zakłóci Twój wzrok.

Na początku silniejsze oświetlenie i okulary mogą pomóc w radzeniu sobie z kataraktami. Jeśli jednak zaburzenia wzroku zakłócają Twoją zwykłą aktywność, możesz potrzebować operacji zaćmy. Na szczęście operacja zaćmy jest na ogół bezpiecznym i skutecznym zabiegiem.

Objawy
Oznaki i objawy katarakty obejmują:

Zamglone, niewyraźne lub przyćmione widzenie
Coraz większe trudności z widzeniem w nocy
Wrażliwość na światło i olśnienie
Potrzeba jaśniejszego światła do czytania i innych zajęć
Widząc „aureole” wokół świateł
Częste zmiany w okularach lub receptach na soczewki kontaktowe
Blaknięcie lub żółknięcie kolorów
Podwójne widzenie w jednym oku
Początkowo zmętnienie wzroku spowodowane zaćmą może dotyczyć tylko niewielkiej części soczewki oka, a Ty możesz nie zdawać sobie sprawy z utraty wzroku. W miarę jak katarakta powiększa się, zasłania ona bardziej Twoją soczewkę i zniekształca światło przechodzące przez nią. Może to prowadzić do bardziej zauważalnych objawów.

Kiedy zwrócić się do lekarza
Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w widzeniu, umów się na badanie wzroku. W przypadku wystąpienia nagłych zmian w widzeniu, takich jak podwójne widzenie lub błyski światła, nagły ból oczu lub nagły ból głowy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Przyczyny
Większość katarakty rozwija się, gdy starzenie się lub obrażenia zmieniają tkankę, z której składa się soczewka oka.

Niektóre dziedziczne zaburzenia genetyczne, które powodują inne problemy zdrowotne, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zaćmy. Zaćma może być również spowodowana innymi stanami chorobowymi oczu, operacjami okulistycznymi w przeszłości lub chorobami medycznymi, takimi jak cukrzyca. Długotrwałe stosowanie leków steroidowych może również powodować rozwój zaćmy.

Jak powstaje katarakta
Soczewka, w której tworzą się katarakty, jest umieszczona za kolorową częścią oka (tęczówką). Obiektyw skupia światło, które przechodzi do oka, tworząc wyraźne, ostre obrazy na siatkówce oka – wrażliwej na światło membranie w oku, która działa jak film w kamerze.

Z wiekiem soczewki w oku stają się mniej elastyczne, mniej przejrzyste i grubsze. Związane z wiekiem i innymi stanami chorobowymi tkanki wewnątrz obiektywu ulegają rozpadowi i zbryleniu, co powoduje zmętnienie małych obszarów wewnątrz obiektywu.

W miarę rozwoju katarakty, zmętnienie staje się coraz gęstsze i obejmuje większą część soczewki. Zaćma rozprasza się i blokuje światło przechodzące przez soczewkę, uniemożliwiając dotarcie ostro zdefiniowanego obrazu do siatkówki oka. W rezultacie widzenie staje się niewyraźne.

Zaćma zazwyczaj rozwija się w obu oczach, ale nie równomiernie. Zaćma w jednym oku może być bardziej zaawansowana niż w drugim, powodując różnicę w widzeniu między oczami.

Rodzaje katarakty
Typy katarakty obejmują:

Katarakty dotykające środka soczewki (katarakty jądrowe). Zaćma nuklearna może początkowo powodować większą krótkowzroczność lub nawet chwilową poprawę widzenia. Jednak z czasem soczewka stopniowo staje się coraz gęściej żółta i coraz bardziej męczy Twój wzrok.

W miarę jak katarakta postępuje powoli, soczewka może nawet zmienić kolor na brązowy. Zaawansowane żółknięcie lub brązowienie soczewki może prowadzić do trudności w rozróżnieniu odcieni koloru.

Katarakty, które wpływają na krawędzie soczewki (katarakty korowe). Zaćma korowa zaczyna się od białawej, klinowatej opasłości lub smug na zewnętrznej krawędzi kory soczewki. W miarę jak powoli postępuje, smugi rozciągają się do środka i zakłócają światło przechodzące przez środek soczewki.
Katarakty, które oddziałują na tylną część soczewki (tylna zaćma podkapułkowa). Zaćma subkapułkowa tylna zaczyna się jako mały, nieprzezroczysty obszar, który zazwyczaj tworzy się w pobliżu tylnej części soczewki, tuż przy drodze światła. Zaćma subkapsularna tylna często zakłóca widzenie, zmniejsza widzenie w jasnym świetle i powoduje olśnienia lub aureole wokół świateł w nocy. Te typy katarakty postępują szybciej niż inne.
Zaćma, z którą się rodzisz (katarakta wrodzona). Niektóre osoby rodzą się z kataraktami lub rozwijają je w dzieciństwie. Zaćma ta może mieć podłoże genetyczne lub być związana z infekcją wewnątrzmaciczną lub urazem.

Zaćma ta może być również spowodowana pewnymi schorzeniami, takimi jak dystrofia mięśniowa, galaktozemia, neurofibromatoza typu 2 lub różyczka. Zaćma wrodzona nie zawsze wpływa na wzrok, ale jeśli tak się stanie, zwykle jest usuwana wkrótce po wykryciu.

Czynniki ryzyka
Czynniki, które zwiększają ryzyko zaćmy to między innymi:

Podwyższający się wiek
Cukrzyca
Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne
Palenie tytoniu
Otyłość
Wysokie ciśnienie krwi
Poprzedni uraz lub zapalenie oka
Poprzednia operacja oka
Długotrwałe stosowanie leków kortykosteroidowych
Picie nadmiernej ilości alkoholu
Prewencja
Nie ma studia