Zwierzęta Redaktor  

Jakie odgłosy wydają chomiki ?

Większość zwierząt ma wyraźny dźwięk, który wydaje. Psy szczekają, koty miauczą, krowy muczą, ale jakie odgłosy może wydawać chomik i co one oznaczają?

Najczęstsze odgłosy wydawane przez chomiki to piszczenie, piszczenie, syczenie lub miażdżenie zębów, a wszystkie te odgłosy wskazują, że chomik jest przestraszony, wzburzony lub zaskoczony. Podczas gdy chomik w niebezpieczeństwie jest nawet w stanie wypuścić wysoki krzyk.

Wszyscy wiemy, że chomiki nie są wcale ciche – zwłaszcza w nocy, kiedy spalają energię, ale ogólnie rzecz biorąc nasz chomik Oscar jest dość dyskretny. Jedyne czasy, kiedy słyszeliśmy jego głos, to wczesne czasy posiadania i obchodzenia się z nim, kiedy przy dziwnej okazji wypuścił trochę pisku. Ale czy to normalne, czy chomiki mają robić hałas?

Jak chomiki okazują swoje emocje?
Badania wykazały, że chomiki mają emocje i będą przeżywać intensywne uczucia tak jak ty i ja. Jednak, ponieważ nie są w stanie zwerbalizować ich tak jak ludzie, muszą znaleźć alternatywny sposób, aby je wyrazić.

Może to być tak proste, jak drżenie ich wąsików, aby dać Ci znać, że czują się dociekliwe lub zamrażają się, aby pokazać Ci, że się boją; jednak używają też słuchowej formy komunikacji.

Co oznaczają odgłosy chomików?
Najczęstszymi dźwiękami, jakie wydaje chomik, są skrzypienie, pisk i wrzask, choć mogą one również wybijać zęby i syczeć. Aby prawidłowo interpretować te dźwięki, musisz przeanalizować, co Twój chomik robi podczas wykonywania hałasu. Chomiki są unikalne, więc podczas gdy jeden chomik może piszczeć w zachwycie, inny może zrobić to ze strachu.

Ogólnie jednak, chomiki robią hałas, aby dać nam znać, że są przestraszone, zły lub w bólu.

Pisk i pisk – Mały pisk może brzmieć uroczo, ale w rzeczywistości może to być sposób chomika, aby ostrzec cię o czymś bardziej złowieszczym. Okazjonalne piski nie powinny być jednak powodem do niepokoju, ponieważ jest to tylko sposób, w jaki chomik próbuje dać ci znać, jak się czuje.

Oscar piszczał tylko garść razy, ale za każdym razem był bezpośrednią odpowiedzią na to, że został złapany zbyt gwałtownie lub czuł się przestraszony w niepewnych rękach. To zachowanie szybko ustało, gdy został oswojony i przyzwyczaił się do nas.

Chomiki mogą również piszczeć i piszczeć, gdy walczą o dominację. Jeśli masz kilka chomików karłowatych trzymanych razem, to powinieneś uważać, aby się upewnić, że dobrze się dogadują.

Krzyki – Bardzo rzadko można usłyszeć krzyk chomika. Jest głośny i denerwujący, ale zasadniczo rodzi się ze strachu. W ten sposób chomik daje Ci znać, że jest przerażony i potrzebuje więcej czasu, aby lepiej poznać Ciebie i swoje otoczenie.

Syczenie – Chomiki mogą być agresywne, ale tak jak koty często dają wcześniej sygnały ostrzegawcze. Jeżeli Twój chomik nie chce być dotykany lub przytulany, może próbować się ukryć lub uciec, pokazać zęby lub przykucnąć nisko. Jeżeli jednak uporczywie trzyma chomik w dół, może się odwdzięczyć syczeniem. Ale uwaga, bo syczenie, nieodmiennie prowadzi do syczenia.

Szlifowanie zębów – Ten gadatliwy dźwięk oznacza zazwyczaj, że chomik jest podrażniony i chce zostać pozostawiony samemu sobie. Ugryzając zęby i miażdżąc je, dają wizualne i ustne ostrzeżenie, zazwyczaj zanim planują atak.

Dźwięki szczęśliwego chomika
Szczęśliwy, zdrowy chomik może okazać swoje uznanie, puszczając krótkie, przeraźliwe piski podniecenia. Tworzą one również odgłos klikania, zwany bruksiglowaniem, czyli pocierania dolnych i górnych zębów. Jest to często rytuał, w którym biorą udział, gdy są spokojne i zadowolone.

Co to znaczy, gdy chomik kaszle lub kicha?
Chomiki kichają i kaszlą z tych samych powodów, co my. Mogą być podrażnione czymś takim jak kurz lub silny zapach, który może spowodować, że będą kaszleć lub kichać z przerwami.

Alternatywnie, uporczywy kaszel i kichanie w połączeniu z katarami z nosa i oczu może wskazywać, że chomik ma alergię na takie rzeczy jak jedzenie, środki chemiczne w powietrzu lub przedmioty znajdujące się w jego klatce. Jeśli powoduje to u nich poważne problemy zdrowotne, należy zwrócić się o poradę do lekarza weterynarii.

Chomiki mogą przeziębić się i złapać je od swoich właścicieli. Dlatego też, jeśli cierpisz na przeziębienie sezonowe lub grypę, zawsze najlepiej jest ograniczyć obsługę chomika do minimum i zawsze pamiętać o umyciu rąk przed (i po) ich podniesieniem.

Wniosek
Przez większość czasu chomiki są cichymi, nie rzucającymi się w oczy zwierzętami, które naprawdę dają nam znać o swojej obecności tylko wtedy, gdy gryzą na swoich prętach lub biegną w kołach. I chociaż mogą dawać behawioralne wskazówki, takie jak szarpanie, uwodzenie lub wąchanie, jest mało prawdopodobne, że zwerbalizują swoje uczucia.

Jeśli jednak twój chomik piszczy, piszczy, wrzeszczy lub syczy, to nie wolno ci ignorować wiadomości, którą próbują przekazać. Zamiast tego, daj im dodatkową pewność i przestrzeń, aby poczuli się szczęśliwi i zadowoleni i