Bez kategorii Redaktor  

Jaki zawór grzejnikowy wybrać i czy warto postawić na zawory termostatyczne?

Prawidłowo dopasowane zawory grzejnikowe są w stanie znacząco ograniczyć koszty eksploatacji instalacji grzewczej, jednocześnie gwarantując jej łatwą i intuicyjną obsługę. Jaki zawór grzejnikowy wybrać? Jakie są ich rodzaje i czy warto zdecydować się na zawór termostatyczny?

Rodzaje i dobór zaworów grzejnikowych

Zawory grzejnikowe muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju grzejnika oraz specyfiki całej instalacji grzewczej w mieszkaniu lub budynku. Tylko dobrze dopasowany zawór zapewni wysoki komfort termiczny oraz zagwarantuje prawidłowe parametry transportu medium grzewczego, co w konsekwencji przyczyni się do cichej i niezawodnej pracy instalacji grzewczej. Co więcej, taki zawór dodatkowo zwiększy niezawodność, trwałość i żywotność grzejników i instalacji.

Zawory do instalacji grzewczych można kategoryzować na wiele sposobów. Kluczowym kryterium dzieli te urządzenia na zawory pod względem spełnianej funkcji na zawory: termostatyczne, odcinające i regulujące.

  • Zawory termostatyczne to obecnie jedne z popularniejszych rozwiązań montowanych w budownictwie mieszkalnym i komercyjnym. Umożliwiają one automatyczne regulowanie mocy grzewczej grzejnika, co znacząco zwiększa komfort cieplny i przyczynia się do optymalizacji kosztów ponoszonych z tytułu ogrzewania.
  • Zawory odcinające służą do zamykania lub otwierania przepływu cieczy grzewczej do danego grzejnika i fragmentu instalacji grzewczej.
  • Zawory regulacyjne regulują z kolei ilość transportowanego medium grzewczego poprzez zmianę przekroju przewodu grzewczego.

Poza tym zawory grzejnikowe mogą być podzielone ze względu na liczbę wyjść oraz konstrukcję na zawory: pojedyncze, podwójne, potrójne i poczwórne, a także na zawory proste, kątowe i narożne. Dobór zaworów grzejnikowych powinien uwzględniać przede wszystkim sposób podłączenia grzejnika. Pod tym względem wyróżnia się grzejniki zasilane boczne i od dołu.

Czy warto postawić na termostatyczne zawory grzejnikowe?

Zawory termostatyczne są zdecydowanie najpopularniejszymi zaworami grzejnikowymi stosowanymi w budownictwie mieszkalnym i komercyjnym. Raz zamontowane pozwalają na precyzyjną i automatyczną regulację temperatury grzewczej grzejnika w zależności od pory dnia. Dzięki temu są w stanie zapewnić użytkownikom komfort cieplny i eksploatacyjny, a także ograniczyć koszty ogrzewania.

Zawory termostatyczne mogą być tak ustawione, aby w ciągu dnia wyłączały lub ograniczały grzanie grzejników, a w nocy oraz nad ranem ją zwiększały. Zawory termostatyczne mogą być także zsynchronizowane z ilością światła dziennego ogrzewającego pomieszczenia.

Podczas eksploatacji zaworów termostatycznych należy pamiętać, że w przypadku wietrzenia w okresie zimowym, konieczne jest ustawienie zaworu w pozycję śnieżynki (pozycja 1). Wówczas zawór nie zamknie się i nie doprowadzi do wychłodzenia pomieszczenia.

Zdecydowanie warto zainwestować w odpowiednio dobrane zawory termostatyczne, które pozwolą na wygodniejsze ogrzewanie mieszkania, jednocześnie ograniczając wysokość rachunków.