Dom Redaktor  

Jak układać płytki?

Więc, jesteś gotowy nauczyć się układać płytki? Wspaniale! Chociaż ten materiał nie jest bynajmniej w pełni wyczerpującym tutorialem, to jednak stanowi przegląd procesu od początku do końca. Po jego przeczytaniu powinieneś dobrze zrozumieć, jakich narzędzi i materiałów będziesz potrzebował oraz zapoznać się z procesem od planowania po spoinowanie.

W tym poradniku można zauważyć, że czasami sprawdzamy zalecenia producenta dotyczące konkretnego produktu lub współpracującego z nim sklepu. Wynika to z dużej różnorodności dostępnych produktów i materiałów, które mogą mieć unikalne specyfikacje. Pracownicy naszego sklepu są ekspertami w dziedzinie płytek ceramicznych i najlepiej znają się na produktach, więc zawsze stanowią niezawodne źródło informacji, które poprowadzi Cię we właściwym kierunku i wskaże Ci kod budynku dla Twojej okolicy. Jeśli masz dodatkowe pytania, zapoznaj się z naszym FAQ lub innymi artykułami źródłowymi, aby uzyskać więcej informacji.

Zaczynajmy!

NARZĘDZIA I MATERIAŁY
Zapoznaj się z naszą wygodną listą kontrolną dotyczącą instalacji, aby upewnić się, że uwzględniono wszystkie narzędzia i materiały, które mogą być potrzebne na każdym etapie instalacji. Podstawowe elementy, które będą potrzebne do instalacji płytek, są wymienione poniżej.

Podkładka jest czymś, co kładziesz na podłoże, aby przygotować je do układania płytek. Podłoże (lub podłoże) to podłoże, niezależnie od tego, czy jest ono wykonane ze sklejki czy z cementu.
Najbardziej standardowymi podkładami są płyty cementowe lub podkładowe. Występują one w różnych grubościach dla różnych przestrzeni. Do tego typu podkładów należy przykleić spoiny taśmą.
Membrana jest zazwyczaj materiałem kompozytowym z włókna szklanego, który jest używany do zapobiegania ugięciom (zginaniu i zginaniu w podłodze) i rozchodzeniu się (oddzieleniu lub przesunięciu złącza). W przypadku tego rodzaju podkładu konieczne jest zaklejenie złączy taśmą.
Wodoszczelne warstwy podkładowe są konieczne w przypadku obszarów mokrych. Do wyboru jest aplikacja lakiernicza, membrana lub hydroizolacyjna płyta podkładowa. Spoiny tego typu należy przykleić taśmą samoprzylepną do tego typu podkładu.
Cement samopoziomujący może być potrzebny do wyrównania nierównej podłogi lub zabezpieczenia przewodów grzewczych. W tym produkcie stosuje się warstwę podkładową i cement.
Mudset jest połączeniem cementu portlandzkiego i piasku.
Kleje
Epoksyda jest zarówno klejem, jak i spoiwem. Klej stosuje się do kamienia z podłożem żywicznym.
Thinset może odnosić się do zaprawy cementowej lub cieniutkiej. Zaprawa cementowa jest mieszanką piasku, cementu portlandzkiego i wody. Zaprawa Thinset jest mieszaniną cementu portlandzkiego, drobnego piasku oraz środka zatrzymującego wodę lub aktywatora. W celu dobrania najlepszej zaprawy do danego pomieszczenia należy zapoznać się z naszą tabelą zaleceń dotyczących cieniowania.
Premiksowane kleje eliminują pomiary i mieszanie, dzięki czemu można szybciej rozpocząć instalację, ale mogą mieć pewne ograniczenia co do sposobu i miejsca ich użycia. Upewnij się, że dokładnie przeczytałeś etykietę przed instalacją płytki.
Mastic jest premiksowanym klejem, który może być używany tylko w suchych miejscach. Jeśli się zamoczy, nie do końca się utwardzi, a produkt się uwolni. Jest to dobra opcja dla majsterkowiczów, ponieważ jest łatwy w użyciu i premiksowany.
Fugowanie, które będzie potrzebne zależy od rodzaju używanej płytki i przestrzeni.
Epoxy jest zarówno klejem, jak i zaczynem. Kleju używa się do kamienia z podłożem żywicznym.
Spoina szlifowana ma w sobie małe cząsteczki piasku i jest klejem bazowym do wielu płytek.
Nieszlifowany szlam uszczelniający nie zawiera cząsteczek piasku i jest stosowany do fug szklanych, kamiennych polerowanych i mniejszych fug.
Spoina Excel zawiera cząsteczki piasku, ale może być stosowana w mniejszych fugach, ponieważ kruszywo jest mniejsze.
Dostępne są również fugi premiksowane i jednoskładnikowe. Eliminują one etap mieszania własnego zaczynu.
Uszczelniacz może być stosowany lub nie. Sprawdź, czy Twoja płytka lub fuga będzie wymagała uszczelnienia.
Uszczelniacze do kamienia
Naturalne uszczelniacze dają suchy wygląd.
Enhance i uszczelnienie daje mokry wygląd.
Uszczelniacze do fug
Narzędzia
Paca: Wybór właściwej kielni jest ważnym czynnikiem i zależy od wielkości płytki. Zapoznaj się z tą listą kontrolną, aby określić najlepszy rozmiar i kształt kielni dla Twojego projektu.
Wskazówka: Paca krawędziowa (znana również jako najlepsza przyjaciółka kafelkarzy) jest bardzo użytecznym narzędziem, które można mieć. Można jej używać do mieszania, czyszczenia wyciskania z linii fug i wyrzucania płytki z cieniutkiej płytki w celu sprawdzenia pokrycia.
Float (do fugowania)
Narzędzie tnące (piła na mokro lub frez trzpieniowy punktowy)
Spacery: W zależności od zajmowanego miejsca, do wyboru są kliny, przekładki T lub przekładki wyrównujące.
Wiadra
Gąbki
Taśma
Nóż użytkowy
Aby uzyskać pełną listę narzędzi, materiałów eksploatacyjnych i rekomendacji, porozmawiaj ze swoim współpracownikiem sklepu.

ZANIM ZACZNIESZ

Zanim zaczniesz układać płytki, upewnij się, że masz przygotowaną właściwą powierzchnię. Należy zadać sobie pytanie, jakie jest istniejące podłoże i jaka jest wysokość przylegającej do niego podłogi. Pomoże to określić i zawęzić zakres podkładu, który należy zastosować. Jest to również czas na podjęcie decyzji, czy chcesz włączyć ogrzewanie pod kafelkami, czy też nie. Po zważeniu wszystkich tych czynników, można wybrać odpowiednią podkładkę dla swojej przestrzeni. Następnie należy upewnić się, że powierzchnia podłogi jest czysta, sucha, zamieciona lub odkurzona i wolna od kurzu przed zamontowaniem podkładu.

PLANOWANIE UKŁADU

Jak mówi powiedzenie, mierzyć dwa razy, a ciąć raz. Poświęcenie czasu na zaplanowanie układu przed rozpoczęciem zawsze będzie tego warte na dłuższą metę i sprawi, że Twoja instalacja będzie wyglądać jeszcze lepiej.

Kiedy już będziesz miał wszystkie potrzebne narzędzia i materiały, następnym krokiem jest rozpoczęcie planowania układu Twojego projektu. Jest to ważny krok, ponieważ po rozpoczęciu instalacji płytek, trudno jest cofnąć się i ponownie przemyśleć układ.

Po pierwsze, znajdź środek pomieszczenia. Najprostszym sposobem jest zmierzenie długości jednej ściany i podzielenie tej liczby na pół. Następnie należy zmierzyć przeciwległą ścianę i podzielić tę liczbę na pół. Zatrzaśnij na podłodze linię łączącą dwa środkowe punkty. Zrób to samo z pozostałymi dwoma ścianami i zatrzaśnij linię. Masz dwie linie, które przecinają się w środkowym punkcie pomieszczenia. Rozpocznij układanie na sucho (układanie płytek na podłodze bez użycia kleju wyłącznie w celu zaplanowania układu) rząd płytek (wraz z przekładkami) w jednym kierunku od punktu środkowego. Upewnij się, że nie skończysz na śliskim nacięciu (zdefiniowanym jako mniej niż połowa płytki) na końcu. Jeśli skończysz z mniej niż połową płytki, przesuń punkt początkowy układu, aby go dopasować. Tylko dlatego, że zaczynasz planowanie układu od środka, nie oznacza, że kafel musi zaczynać się dokładnie na środku pomieszczenia. To samo należy zrobić w kierunku 90° od ostatniego rzędu, aby upewnić się, że w tym kierunku również nie ma żadnych śliskich nacięć. Upewnij się, że w tym kroku uwzględniłeś wszystkie elementy projektu, takie jak płyta skośna, unikalny wzór lub obrzeże z płytek.

Teraz, gdy już wiesz, jak będzie wyglądał Twój układ, zaplanuj kolejność układania płytek w pomieszczeniu, kwadrans po kwadrancie, abyś skończył przed drzwiami i nie dostał się w nie płytki. Jeśli kaflujesz ściany i podłogi, zalecamy zacząć od podłóg, tak aby Twoja płytka ścienna nakładała się na siebie i siadała na górze płytki podłogowej. Dzięki temu woda będzie spływać na płytkę podłogową zamiast do fugi lub pod płytką.

INSTALACJA
Czas na tę ekscytującą część! Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się o wszystkich istotnych krokach instalacji i usłyszeć nasze porady ekspertów, aby wszystko przebiegało płynniej.

Wybrałeś swoją płytkę i zebrałeś niezbędne narzędzia i materiały. Na tym etapie montażu wszystko się łączy, a Ty zaczynasz widzieć, jak Twój piękny projekt nabiera kształtów. Tak jak w przypadku pozostałych etapów procesu, ważne jest, aby zaplanować go z wyprzedzeniem w celu zapewnienia jak najlepszych rezultatów. Zalecamy przeczytanie wszystkich tych kroków przed rozpoczęciem. Zajmiemy się mieszaniem i układaniem cieniutkich płytek, układaniem płytek i wykończeniem, takim jak fugowanie, uszczelnianie i zaklejanie.

MIESZANIE CIENIUTKICH PŁYTEK
Ten krok jest ważniejszy, niż może się wydawać. Uzyskanie odpowiedniej spójności i czasu dla twojego cieniowania jest niezbędne dla pomyślnej instalacji.

Zanim zaczniesz mieszać i układać cieniutki, ważne jest, aby wiedzieć, jaki jest czas otwarcia i czas utwardzania. Czas otwarcia to ilość czasu, jaką musisz poświęcić na pracę z cieniutkim produktem, zanim stwardnieje. Nazywa się to również życiem wiaderkowym. Zazwyczaj jest to około 30-40 minut i może się różnić w zależności od rodzaju cieńca, temperatury, wilgotności, itp. Aby sprawdzić, czy Twój cień jest nadal otwarty, zrób test palcem. Jeśli włożysz palec do wiaderka z cebulkami i wyjdzie on czysty, nie będzie już na tyle tandetny, aby przykleić go do płytki lub podkładki. Gdy cieniutki pojemnik przekroczy swój czas otwarcia, należy go wyrzucić, wyczyścić wiadro i rozpocząć nową partię. Czas utwardzania to czas potrzebny na pełne ułożenie się cebulki po jej zainstalowaniu. Czasy utwardzania można znaleźć w zaleceniach producenta.

LAYING THINSET
Thinset jest odpowiedzialny za to, aby Twoja płytka była przytwierdzona do podłogi – dlatego ważne jest, abyś miał pewność, że jest ona dobrze wykonana! Podzielimy wszystkie kroki i przekażemy Ci nasze doświadczenie ekspertów.

LAYING TILE
Twoje planowanie, mieszanie i mieszanie cieniutkie wszystko się opłaciło – czas na kafelkowanie! Przeczytaj nasze rady w tym dziale, aby upewnić się, że jest to projekt, który trwa latami.

DROGA
Spoiwo jest czymś więcej niż tylko ładną linią koloru między płytkami. Ma ona ważną funkcję polegającą na przyklejaniu płytek i zapobieganiu ich pękaniu i odpryskom spowodowanym ruchem w domu.

USZCZELNIANIE
Oprócz ochrony płytek lub fugi, uszczelniacze mogą również poprawić ich wygląd. Nadaj swojej instalacji matowy lub błyszczący wygląd i upewnij się, że wytrzyma ona na dłuższą metę.