Dom Redaktor  

Jak odświeżyć stół ?

Właściwie, nie tylko projektanci i stolarze potrafią renowacjonować stół. W kilku krokach, bez względu na to, czy kiedykolwiek władałeś papierem ściernym, czy też nie, możesz dać swojemu zaufanemu, ale trochę pobitemu pchlemu targowi znaleźć zupełnie nowe życie.

(I technicznie rzecz biorąc, nie potrzebujesz nawet papieru ściernego, jeśli planujesz pomalować powierzchnię, a nie zabrudzić ją – oto Twoje opcje, jeśli chcesz pominąć ten krok). Po odnowieniu stołu, możesz wykorzystać całą swoją nową wiedzę na temat tego jednego zardzewiałego komoda, na tym wspaniałym bocznym stoliku, na tym odręcznym kredensie. Idź do miasta – jak to zrobić.

Po pierwsze, kupić kilka zapasów.
Uniwersalny środek czyszczący w aerozolu oraz ściereczka lub ręcznik papierowy
Gruby papier ścierny (60-, 120- i 360-grit)
Szlifierka blokowa lub mechaniczna
Czysta, sucha szmatka do szorowania
Plama (lub środek gruntujący i farba)

Teraz, Oto jak udoskonalić stół

  1. Zrozumcie, z czym pracujecie. Projektant mebli Andrew Hamm ostrzega, aby przed rozpoczęciem pracy „zwrócić uwagę na poziom szczegółowości elementu”. Meble Superornamentalne będą nudne, więc jeśli nigdy niczego nie wykańczałeś, trzymaj się z dala od kawałków o zbyt wielu ręcznie rzeźbionych detalach, przewijanych lub ciasnych narożnikach”. Lite drewno jest lepszym kandydatem do lakierowania niż fornir, który jest zwykle cieńszy. (I w związku z tym, nie próbuj również renowacji laminatu – to jest plastik, ludzie). Jeśli nie jesteś pewien, z jakim rodzajem powierzchni drewna pracujesz, Hamm zaleca przyjrzeć się strukturze słojów: „Jeśli powtarza się na całej szerokości słojów, to jest to fornir, ponieważ został ścięty rotacyjnie z jednej kłody, aby stworzyć arkusz.”
  2. Czyste, czyste, czyste. Największym błędem popełnianym przy renowacji jest brak czasu na przygotowanie powierzchni. Przed przystąpieniem do usuwania obecnego wykończenia, należy dokładnie oczyścić z brudu, oleju lub smaru (w przeciwnym razie, będziesz po prostu szlifować wszystko w drewnie podczas szlifowania). Używaj tu swoich zwykłych środków czyszczących, jak np. uniwersalnych środków czyszczących.
  3. Zdejmij pierwsze wykończenie. Zaczynając od najgrubszego papieru ściernego (60 gr.), przeszlifuj zgodnie z ziarnem, aby pozbyć się tego, co jest teraz na stole: lakieru, starej farby, cokolwiek. Dostajesz dodatkowe punkty za zrobienie tego wszystkiego ręcznie, oczywiście, ale mechaniczna szlifierka sprawi, że praca będzie przebiegać, ahem, znacznie płynniej. Teraz wytrzyj swój stół szmatką z klejem, aby był wolny od kurzu, a następnie ponownie udaj się na powierzchnię, tym razem z twoimi 120-gritami.
  4. Nałóż swój kolor lub plamę – lub jeszcze lepiej, nie ma koloru w ogóle. „Jak tylko zdejmę wszystko z surowego drewna, pójdę prosto na olej”, mówi Andrew. „Oleje meblowe zatapiają się i chronią drewno poza powierzchnią, mogą być ponownie nanoszone i wydobyć z niego bogate kolory bez połysku.” Spróbuj oleju tekowego do gęstszego drewna lub duńskiego oleju tungowego do uniwersalnych wykończeń. Jeśli nie podoba Ci się naturalny kolor drewna, znajdź bejcę, która Ci się podoba, ale nie staraj się odtworzyć koloru tego kawałka, który był używany – a jeśli jest jeden uszkodzony fragment, będziesz chciał odnowić cały stół, a nie próbować punktowego wykończenia: „Żadna bejca nie będzie pasować do tego, jak stół z orzechami włoskimi Twojej babci starzał się w słońcu jej jadalni przez 60 lat” – mówi Andrew. Jeśli plamisz, wytrzyj wszystko, zrób jedną warstwę, pozwól jej wyschnąć, a następnie zrób kartkę z najlepszym papierem ściernym (360-grit) i zetrzyj kurz. Nałóż kolejną warstwę, a kolejną, jeśli uznasz, że jest odpowiednia – wszystko zależy od głębi koloru, którego szukasz. (Jeśli podkładasz i malujesz, zeszlifuj warstwę podkładu, gdy tylko wyschnie, a następnie przejdź do malowania. Ale Andrew ostrzega, że farba nie jest tak trwała jak olej, zwłaszcza w przypadku mebli o dużym natężeniu ruchu jak stół w jadalni).
  5. Skończyć. Jeśli pójdziesz drogą olejną, to skończysz krok temu. Napij się piwa! Platery i farby: Andrew poleca lakier bezbarwny, aby pomóc w długiej perspektywie dla poliuretanu lub polikrylu. Oba wymagają dwóch warstw. Piasek między warstwami z drobnoziarnistego papieru.