Dom Redaktor  

Jak naoliwić blat ?

Świeży wygląd blatu z klocków rzeźniczych nie musi wiązać się z bólem głowy po intensywnym szlifowaniu, aby odmłodzić powierzchnię. Zastosowanie olejów bezpiecznych dla żywności (lub innej opcji, którą przedstawimy poniżej) może przywrócić połysk powierzchni i pomóc w jej regeneracji przy każdej aplikacji.

Chcesz świeżo spojrzeć na swoją powierzchnię bloku rzeźniczego? Wypróbuj jedną z tych metod zarówno w przypadku blatów jak i desek do krojenia.

Czego należy użyć do naoliwiania mojego bloku rzeźniczego?
Kilka opcji, od podstawowego, bezpiecznego dla żywności oleju mineralnego po odżywki zawierające wosk pszczeli, daje różne rezultaty. Będziesz chciał dokonać wyboru w oparciu o aktualny stan swojej powierzchni, jak również ostateczne preferowane wykończenie.

Aby uzyskać najlżejszy, najbardziej ożywiony wygląd, wybierz kombinację oleju mineralnego i wosku pszczelego, ale przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat tych wszystkich opcji.

Food-Safe Oils
Bezpieczny dla żywności olej mineralny jest zalecany do regularnego utrzymania w czystości i pomaga utrzymać powierzchnię odporną na zabrudzenia i wyglądającą najlepiej. Jednak wielokrotne stosowanie nie zbuduje powierzchni i nie pomoże naprawić drobnego zużycia, jak w przypadku innych produktów. Olej mineralny zapewnia również najbardziej matowy połysk spośród wszystkich naszych propozycji. Jeśli twoja powierzchnia posiada powłokę (poliuretan, lakier lub werniks), przed aplikacją należy ją zeszlifować, ponieważ oleje nie przenikają do błyszczącego wykończenia.

Olej orzechowy może być stosowany w taki sam sposób jak olej mineralny. Po wyschnięciu trochę stwardnieje i przy dalszym stosowaniu nadal będzie tworzył powierzchnię.

Należy unikać olejów kulinarnych, mimo że są bezpieczne dla żywności. Oliwki, oleje roślinne i lniane wkrótce się utleniają i ulegają zjełczeniu.

Odżywki do bloków rzeźniczych
Dla najbardziej zauważalnej transformacji, spróbuj produktu zawierającego połączenie oleju mineralnego i wosku pszczelego (miałem wielki sukces z Howardem). Wosk pszczeli pomoże wypełnić pustki lub małe szczeliny od wieku lub użycia (np. ślady po nożu lub pęknięcia). Dzięki ciągłemu stosowaniu, naturalne woski zapobiegają wysychaniu i pękaniu oraz chronią drewno.

Przed pierwszą aplikacją wosku blaty powinny być lekko zeszlifowane.

Przygotować powierzchnię
Zanim zaczniesz poniższe kroki, zrób małe przygotowania z naszymi najnowszymi postami na temat dbania o swój blok rzeźniczy.

Jak naoliwić blaty bloków rzeźniczych olejem mineralnym lub olejem z orzechów włoskich
Czego potrzebujesz
Czysta, sucha ścierka
Olej mineralny (bezpieczny dla żywności) lub olej z orzechów włoskich
Instrukcje
Zacznij od czystego blatu: Oczyść powierzchnię blatu i usuń plamy, postępując zgodnie z instrukcjami w naszych ostatnich posterunkach.

Nałożyć dwie warstwy oleju mineralnego: Gdy blaty będą suche, nanieś jedną warstwę oleju. Możesz wylać po trochu bezpośrednio na blat i za pomocą szmatki rozprowadzić olej wokół każdego cala blatu. Pozostaw olej do wsiąknięcia na około pół godziny przed drugą aplikacją.
Wytrzyj powierzchnię: Po pozostawieniu drugiej warstwy do wsiąknięcia na kolejne pół godziny, wytrzyj nadmiar oleju czystą szmatką.

Jak stosować odżywki do bloków rzeźniczych

Czego potrzebujesz
Czysta, sucha ścierka
Papier ścierny
Odżywka do bloków rzeźniczych
Instrukcje
Zacznij od czystego blatu: Oczyść powierzchnię blatu i usuń plamy, postępując zgodnie z instrukcjami w naszych ostatnich posterunkach.
W razie potrzeby posypać piaskiem: Większość kondycjonerów zaleca szlifowanie przed pierwszą aplikacją, jeśli kondycjoner zawiera wosk pszczeli.
Nakładać kondycjoner zgodnie z zaleceniami: W przypadku dodatkowych zastosowań wystarczy postępować zgodnie z instrukcją na wybranym kondycjonerze. Zazwyczaj oznacza to dodanie kondycjonera do czystej, suchej szmatki i przetarcie szmatką wzdłuż drewna.
Pozostawmy do namoczenia i wytarcia: Wskazówki te wymagają zazwyczaj około pół godziny namoczenia. Po upłynięciu tego czasu można zetrzeć nadmiar.