Zwierzęta Redaktor  

Ile żyje kot ?

Zrozumienie kota może zająć trochę czasu. Koty mają skomplikowany zestaw zachowań, które mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego właściciela kota.

Jednak jedynym pytaniem, na które można odpowiedzieć z pewną dozą pewności, jest pytanie, jak długo może żyć przeciętny kot.

Przeciętna długość życia kota
Koty mogą nie mieć tak naprawdę dziewięciu żyć, ale czynniki takie jak dieta, opieka zdrowotna i środowisko mogą mieć wpływ na to, jak długo kot może żyć. Kastrowane koty mają tendencję do dłuższego życia, ponieważ kastracja zapobiega chorobom układu rozrodczego, a wykastrowane koty są mniej skłonne do wędrówek.

Chociaż od wielu rzeczy, w tym od szczęścia, niektóre koty domowe mogą dożyć nawet 20 lat. W ciągu swojego życia przechodzą przez sześć kluczowych etapów, które mogą pomóc właścicielom w zrozumieniu pewnych problemów zdrowotnych/behawioralnych, które mogą się pojawić, oraz rzeczy, na które należy zwracać uwagę.

Jest to najlepszy etap zapoznawania kota z wieloma nowymi rzeczami, takimi jak inne zwierzęta domowe, odgłosy domowe, szczotkowanie i obsługa, a także zapoznawanie go z dziećmi.

Zobaczysz, że w tym czasie koty przechodzą przez najbardziej gwałtowny okres wzrostu. Jest to również dobry czas na wykastrowanie zwierzęcia, aby zatrzymać niechciane mioty.

Junior (sześć miesięcy – dwa lata)
W tym czasie Twój kot osiągnie pełny rozmiar i osiągnie dojrzałość płciową.

Ważne jest, aby bawić się odpowiednio ze swoim pupilem, ponieważ nauczy go to ładnie bawić się z ludźmi. Oznacza to, że nie należy bawić się z kotem w szorstkie i potrząsane zabawy, a zamiast tego używać zabawek do zabawy.

Bawienie się dłońmi może zachęcać do gryzienia i drapania, co może wydawać się słodkie, gdy jest się kociakiem, ale pamiętaj, że wkrótce dorosną, a ugryzienia i zadrapania staną się trudniejsze.

Prime (trzy – sześć lat)
Jak sama nazwa wskazuje, w ciągu tych lat Twój kot będzie w najlepszej formie w życiu. Gdy są one młode i zdrowe, nadal ważne jest, aby Twój kot był na bieżąco ze swoimi szczepieniami i badaniami zdrowotnymi, które pomogą mu zapobiegać wszelkim chorobom i dolegliwościom.

Dojrzały (siedem – 10 lat)
W tym wieku Twój kot będzie ludzkim odpowiednikiem kogoś w wieku od połowy lat czterdziestych do pięćdziesiątych.

Oznacza to, że możesz zauważyć, że Twój pupil zaczyna zwalniać i jest bardziej prawdopodobne, że przybierze na wadze. Ważne jest, aby uważnie monitorować spożycie pokarmu, tak aby jego ilość była odpowiednia do jego poziomu aktywności. Jeżeli nie jesteś pewien, czy Twój kot ma nadwagę lub nie wiesz, jak skrócić czas posiłku, porozmawiaj z lekarzem weterynarii.

Senior (11 – 14 lat)
Dzięki temu Twój kot osiąga wiek 70 lat, co oznacza, że może zacząć potrzebować więcej stymulacji psychicznej, aby być szczęśliwym.

Wzbogacanie otoczenia kota powinno odbywać się przez całe jego życie i powinno być kontynuowane w starszym wieku, zwłaszcza, że w tym wieku koty mają tendencję do dużo większego odprężenia. Układanki żywieniowe to świetny sposób na zapewnienie kotu rozrywki, a jeśli ma on lekką nadwagę, może sprawić, że będzie zajęty i aktywny podczas próby zdobycia pokarmu!

Geriatryczny (15 lat i starszy)
Niektóre koty mogą osiągnąć ten wiek bez oznak spowolnienia (na szczęście dla niektórych!), ale dla innych mogą zacząć żyć w wolnym tempie, szczęśliwie drzemiąc dzień na swojej ulubionej poduszce.

Koty geriatryczne będą musiały być dokładniej monitorowane pod kątem wszelkich zmian w ich zachowaniu; może to obejmować takie rzeczy jak wokalizacja i częstotliwość wychodzenia do toalety. Jeżeli zauważysz coś niezwykłego, najlepiej umów się z lekarzem weterynarii.