Zwierzęta Redaktor  

Co może jeść królik ?

Istnieje wiele błędnych przekonań na temat tego, co króliki powinny jeść, w tym mity, że króliki potrzebują dużo marchewki i sałaty, a także regularnych porcji komercyjnego jedzenia. W rzeczywistości, podczas gdy marchew nadaje się jako okazjonalny przysmak, króliki w rzeczywistości nie jedzą owoców i warzyw w naturze.

Z drugiej strony, musli nigdy nie powinno się podawać królikom, ponieważ może ono powodować problemy zdrowotne. Głównym źródłem pożywienia królików powinno być siano, aby utrzymać ich zęby i brzuchy w zdrowiu, a także aby zachęcić je do żerowania i wypasu. Aby ustanowić rekord, oto nasze najlepsze mity na temat diety królików:

Mit #1 – Króliki jedzą marchewkę
Marchew nie powinna być głównym źródłem pożywienia.

Króliki nie jedzą naturalnie warzyw/owoców korzeniowych. Marchew/owoc jest bogata w cukier i powinna być podawana tylko w małych ilościach jako przysmak okazjonalny.

Króliki potrzebują głównie siana i/lub trawy, trochę zieleni liściastej oraz niewielką, odmierzoną ilość peletek. Patrz planer posiłków dla królików.

Mit #2 – Siano to tylko ściółka
Siano to nie tylko pościel. Świeże, wolne od kurzu siano powinno być ich głównym źródłem pożywienia przez cały czas.

Czytaj: wskazówki dotyczące karmienia

Mit #3 – Króliki jedzą sałatę
Diety nie powinny być oparte na sałacie.

Króliki nie powinny jeść niektórych sałat (np. lodowych), ponieważ zawierają one laktucarium, które może być szkodliwe w dużych ilościach.

Niektóre rodzaje sałaty są „gorsze” od innych – jasnobarwne odmiany są bogate w wodę i mają bardzo małą wartość odżywczą, dlatego też nie są zalecane.

Odmiany ciemniejsze, bardziej liściaste i włókniste (np. sałata rzymska) powinny być karmione, ponieważ zawierają więcej błonnika i substancji odżywczych. Wprowadzać stopniowo, aby uniknąć problemów trawiennych.

Duże ilości sałaty, dla królika niewykorzystane do jej spożycia, mogą powodować zaburzenia trawienia.

Mit nr 4 – Króliki powinny być karmione dużymi półkami z karmą komercyjną
Spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów dostępnych w handlu (pelety/nuggety/muesli) może spowodować przyrost masy ciała i uniemożliwić zjedzenie wystarczającej ilości siana i/lub trawy.

Nie należy podawać pokarmów typu muesli, ponieważ powodują one problemy z zębami i brzuchem. Zobacz: musli jest niezdrowe dla królików i jak stopniowo przechodzić na zdrowszą dietę.

Króliki mogą być karmione codziennie małymi, odmierzonymi ilościami granulek/ samorodków, dzięki czemu otrzymują wszystkie potrzebne im witaminy i minerały. Patrz: planer posiłków.

Pamiętaj, że siano i/lub trawa są znacznie ważniejsze i powinny stanowić większość diety. Patrz: wskazówki żywieniowe, aby zapewnić, że króliki zjadają dużo siana.

Zjadanie dużej ilości siana/trawy pomaga nosić stale rosnące zęby królików i utrzymuje ich brzuchy w zdrowiu.

Pozwala na żerowanie i wypas; ważne normalne zachowania. Jeśli poda się im bardzo smaczne jedzenie komercyjne, króliki jedzą szybko, nie mają nic innego do roboty, więc mogą się nudzić.