Kategorie
Zwierzęta

Co może jeść królik ?

Istnieje wiele błędnych przekonań na temat tego, co króliki powinny jeść, w tym mity, że króliki potrzebują dużo marchewki i sałaty, a także regularnych porcji komercyjnego jedzenia. W rzeczywistości, podczas gdy marchew nadaje się jako okazjonalny przysmak, króliki w rzeczywistości nie jedzą owoców i warzyw w naturze.

Z drugiej strony, musli nigdy nie powinno się podawać królikom, ponieważ może ono powodować problemy zdrowotne. Głównym źródłem pożywienia królików powinno być siano, aby utrzymać ich zęby i brzuchy w zdrowiu, a także aby zachęcić je do żerowania i wypasu. Aby ustanowić rekord, oto nasze najlepsze mity na temat diety królików:

Mit #1 – Króliki jedzą marchewkę
Marchew nie powinna być głównym źródłem pożywienia.

Króliki nie jedzą naturalnie warzyw/owoców korzeniowych. Marchew/owoc jest bogata w cukier i powinna być podawana tylko w małych ilościach jako przysmak okazjonalny.

Króliki potrzebują głównie siana i/lub trawy, trochę zieleni liściastej oraz niewielką, odmierzoną ilość peletek. Patrz planer posiłków dla królików.

Mit #2 – Siano to tylko ściółka
Siano to nie tylko pościel. Świeże, wolne od kurzu siano powinno być ich głównym źródłem pożywienia przez cały czas.

Czytaj: wskazówki dotyczące karmienia

Mit #3 – Króliki jedzą sałatę
Diety nie powinny być oparte na sałacie.

Króliki nie powinny jeść niektórych sałat (np. lodowych), ponieważ zawierają one laktucarium, które może być szkodliwe w dużych ilościach.

Niektóre rodzaje sałaty są „gorsze” od innych – jasnobarwne odmiany są bogate w wodę i mają bardzo małą wartość odżywczą, dlatego też nie są zalecane.

Odmiany ciemniejsze, bardziej liściaste i włókniste (np. sałata rzymska) powinny być karmione, ponieważ zawierają więcej błonnika i substancji odżywczych. Wprowadzać stopniowo, aby uniknąć problemów trawiennych.

Duże ilości sałaty, dla królika niewykorzystane do jej spożycia, mogą powodować zaburzenia trawienia.

Mit nr 4 – Króliki powinny być karmione dużymi półkami z karmą komercyjną
Spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów dostępnych w handlu (pelety/nuggety/muesli) może spowodować przyrost masy ciała i uniemożliwić zjedzenie wystarczającej ilości siana i/lub trawy.

Nie należy podawać pokarmów typu muesli, ponieważ powodują one problemy z zębami i brzuchem. Zobacz: musli jest niezdrowe dla królików i jak stopniowo przechodzić na zdrowszą dietę.

Króliki mogą być karmione codziennie małymi, odmierzonymi ilościami granulek/ samorodków, dzięki czemu otrzymują wszystkie potrzebne im witaminy i minerały. Patrz: planer posiłków.

Pamiętaj, że siano i/lub trawa są znacznie ważniejsze i powinny stanowić większość diety. Patrz: wskazówki żywieniowe, aby zapewnić, że króliki zjadają dużo siana.

Zjadanie dużej ilości siana/trawy pomaga nosić stale rosnące zęby królików i utrzymuje ich brzuchy w zdrowiu.

Pozwala na żerowanie i wypas; ważne normalne zachowania. Jeśli poda się im bardzo smaczne jedzenie komercyjne, króliki jedzą szybko, nie mają nic innego do roboty, więc mogą się nudzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *